E – Members of Assembly

Roll of Assembly

A. VOTING MEMBERS

Ex-officio members [Reg. 3.6.2(a)]

Rev Alistair Macrae, past-President

Rev Dr Andrew Dutney, President

Mr Stuart McMillan, President-elect

Rev Terence Corkin, Assembly General Secretary

Mr Dennis Corowa, National Chairperson, UAICC

Rev Dr Chris Budden, Interim National Coordinator, UAICC

Appointed by the Uniting Aboriginal and Islander Christian Congress [Reg 3.6.2(c)]

Ministers: Rev Garry Dronfield, Rev Dorothy Harris-Gordon, Rev Sealin Garlett, Rev Ken Sumner

Lay: Mr Robert Jetta, Ms Marda Pitt, Ms Candice Champion, Mr Hayden Charles, Ms Joya, Ms Denise Champion, Mr Nelson Varcoe, Ms Cheryl Lawson, Ms Kirsty Burgu, Ms Rose Gurlarrangi, Ms Louise Thomas, Ms Di Torrens

Appointed by Assembly bodies, by decision of Assembly Standing Committee [Reg. 3.6.2(e)]

Church Polity Rev Jenny Tymms

Christian Unity Working Group Mrs Maureen Postma

Education for Ministry Rev Bev Fabb

Christian Unity, Doctrine

and Discipleship Rev Dr Chris Walker

UnitingWorld Mr Rob Floyd

Working Group on Worship Rev Dr Chris Walker

Working Group on Doctrine Rev Alistair Macrae

Secretariat Rev Glenda Blakefield

Appointed by Assembly Standing Committee [Reg. 3.6.2(f)]

Youthful members Jordan Crass, Sam Fangatu, Jemma Whittaker, Petilosa Faleta;

Migrant-ethnic congregations Rev Dev Anandarajan, Rev Ki Soo Jang, Rev Do Young Kim, Rev Amelia Koh-Butler, Mr Moses Leth, Mrs Nga Ly, Mrs Akesa Racava and Ms Charissa Suli.

SYNOD OF NEW SOUTH WALES AND THE ACT

Rev Myung Hwa Park (Moderator)

Rev Dr Andrew Williams (General Secretary)

Ministers: Rev Christine Bayliss Kelly, Rev Lindsay Cullen, Rev Dr Chris Goringe, Rev Haloti Kailahi, Rev Aimee Kent, Rev Duncan Macleod, Rev Kath Merrifield, Rev Dr John Squires, Rev Suzanne Stanton, Rev Gordon Ramsay.

Lay: Ms Rebekah-Lee Allcroft, Mr Brandon French, Mr Zac Hatfield Dodds, Mr Semisi Kailahi, Ms Emma Parr, Ms Catherine Pepper, Ms Malia Puna, Ms Hannah Reeve, Mrs Radhika Sukumar-White, Mr Adrian Sukumar-White, Dr Katalina Tahaafe-Williams, Ms Amanda Thomson, Mrs Jacki Watts.

Presbyteries

Canberra Region Rev Julie Furner Mr Geoff Wellington

Far North Coast Rev John Thornton Mrs Sue Duncan

Georges River Rev Grant Bilbey Mrs Christine Gordon

Illawarra Rev Peter Chapman Mrs Sharon Hoogland

Korean Rev Ju Min Hyung Mr Jung Eun Noh

Ku-ring-gai Rev Ann Hogan Mr Allan West

Macquarie Darling Rev Gareth Thomas-Burchell Mr Kevin Barrington

Mid North Coast Rev Elizabeth Raine Ms Penny Archer

New England-North West Rev Tony Winter Mr Rob Wood

Parramatta-Nepean Rev Ellie Elia Mr Filikesa Kamotu

Riverina Rev Dr Gerald Duncan Mrs Dorothy Creek

Sydney Rev Nicole Fleming Mr David Hay

Sydney North Rev Graham Perry Ms Fiona Blair

The Hunter Rev Rex Graham Mr Grahame Pricter

NORTHERN SYNOD

Rev Thresi Mauboy Wohangara (Moderator)

Mr Peter Jones (General Secretary)

Ministers: Rev Felicity Amery, Rev Colin Gordon

Lay: Ms Matjarra Garrawurra, Mr Gary Lewis

Presbyteries

Pilgrim Presbytery Rev Dr Lee Levett-Olson Ms Jemma Whittaker

of Northern Australia

Nthn Regional Council Rev Djawanydjawany Gondarra Mrs Gurimangu Bukulatjpi

of Congress

SYNOD OF QUEENSLAND

Rev David Baker (Moderator)

Mr Gary Doyle (General Secretary)

Ministers: Rev Peter Armstrong, Rev John Cox, Rev Hedley Fihaki, Rev Linda Hanson, Rev David MacGregor, Rev Hohaia Matthews, Rev Viliami Mila, Rev Kaye Ronalds, Rev Lu Senituli.

Lay: Mrs Jennifer Brecknell, Mr David Busch, Ms Colleen Geyer, Mrs Elaine Rae, Mr Glenn Schweitzer.

Presbyteries

Bremer Brisbane Rev Brian Hoole Mr Greg Braithwaite

Calvary Rev Dennis Corowa Ms Roxanne Yunkaporta

Central Queensland Rev Brian Gilbert Ms Donna Muston

Mary Burnett Rev David Thomas Mr Philip Smith

Moreton Rivers Rev Bruce Johnson Mr David Greig

North Queensland Rev Christy Allen Ms Lyn Anderson

South Moreton Rev Alan Robinson Mrs Gaye Pitman

The Downs Rev Faye Talatonu Mr John Agnew

SYNOD AND PRESBYTERY OF SOUTH AUSTRALIA

Dr Deidre Palmer (Moderator)

Rev Nigel Rogers (General Secretary)

Ministers: Rev Sandy Boyce, Rev Rob Brown, Rev Diane Bury, Rev Dr Benji Callen, Rev Carol Chambers, Rev Simon Dent, Rev Naomi Duke, Rev Suzanne Ellis, Rev Philip Gardner, Rev Sean Gilbert, Rev Jana Norman, Rev Sue Page, Rev Dr Ian Price, Rev Robert Stoner, Rev Dean Whittaker, Rev Susan Wickham.

Lay: Ms Pam Barthalomaeus, Mr Scott Davis, Ms Rachel Dempster, Miss Rosalie Dow, Mr Bruce Ind, Mr Craig Mitchell, Ms Jenni Morel, Ms Nicole Mugford, Mr Graeme Painter, Ms Robyn Painter, Ms Sharonne Price, Mr Kai Strobel, Ms Marian Wicks, Mr Bronte Wilson, Miss Kerry Wilson, Mr Malcolm Wilson.

SYNOD OF VICTORIA & TASMANIA

Mr Dan Wootton (Moderator)

Rev Dr Mark Lawrence (General Secretary)

Ministers: Rev Gavin Blakemore, Rev Dr Jenny Byrnes, Rev Stan Clarke, Rev Michelle Cook, Rev David Fotheringham, Rev Avril Hannah-Jones, Rev Sharon Hollis, Rev Jason Kioa, Rev Swee Ann-Koh, Rev Denise Liersch, Rev Lauren Mosso, Rev Allan Thompson, Rev Dr Apwee Ting, Rev Sani Vaeluaga, Rev Sue Withers.

Lay: Mr Aaron Blakemore, .Ms Sue Clarkson, Mr Adrian Greenwood, Mr Geoffrey Grinton, Ms Hanna Drew, Ms Anna Harrison, Ms Cheryl Lawrie, Ms Carlynne Nunn, . Mr Joshua Ocampo, Ms Rachel Prewer, Mr Rohan Pryor, Mr Cameron Shields, Ms Kelly Skilton, Ms Heidi Stabb, Ms Isabel Thomas Dobson, Ms Lorraine Threlfall, Ms Wendie Wilkie.

Presbyteries

Gippsland Rev Anne Honey Mrs Wendy McDonald Mr Lindsay Oates

Loddon-Mallee Rev Cynthia Page Mr Max Cooke Ms Judy Berridge

North East Victoria Rev Rosalie Rayment-Hewitt Rev Andrew Delbridge Mrs Helen Collins

Port Phillip East Rev Dr Paul Chalson Rev Wendy Snook Ms Kaylea Fern

Port Phillip West Rev Ann Key Rev Robert Renton Mr David Wall

Tasmania Rev Carol Bennett Mrs Helen Geard Mr David Reeve

Western Victoria Rev Denise Naish Mrs Joy Robinson Rev Paul Blacker

Yarra Yarra Rev Dr Morag Logan Mrs Beth Horsfield Ms Bethany Broadstock

SYNOD AND PRESBYTERY OF WESTERN AUSTRALIA

Rev Steve Francis (Moderator)
Mrs Rosemary Hudson-Miller (General Secretary)
Ministers: Rev Emanuel Audisho, Rev Craig Collas, Rev Lesley de Grussa-Macaulay, Rev Mark Illingworth, Rev Alan Jeffrey, Rev Cathie Lambert, Rev Isobelle Shortreed, Rev Denise Savage, Rev Ian Tozer.
Lay: Ms Merrenaite Aiaf, Ms Alison Atkinson-Phillips, Mr Cameron Harries, Ms Kalo Fotu, Ms Vivien Lee, Ms Margaret Martin, Mr Rick Morrell, Mr Richard Telfer, Ms Yuko Toai-Moore.

B. NON-VOTING PARTICIPANTS

1. Guests from overseas churches

Rev Kan Baoping, China Christian Council

Bishop Pradeep Kumar Samantaroy, Church of North India

Rev Dr D R Sadananda, Church of South India

Rev Alberth Yoku, Evangelical Christian Church of Papua

Rev I Nengah Suama, Protestant Christian Church in Bali

Rev Samakul, Evangelical Church in Minahasa

Mr Wellem Nunuhitu, Evangelical Christian Church in Timor

Rev Dr John Ruhulessin, Protestant Church in Malaku

Rev Moises Da Silva, Protestant Church in Timor Leste

Rev Dr Albert Jebanesan, Methodist Church in Sri Lanka

Rev Sudu Tada, Presbyterian Church in Taiwan

Bishop Reuel Marigza, United Church of Christ in the Philippines

Rev Dr Iutisone Salevao, Congregational Christian Church of Samoa

Mr Uvenama Rova, United Church in Papua New Guinea

Rev Aifolia Poumale, Congregational Christian Church of Niue

Pastor Allan Nafuki, Presbyterian Church Vanuatu

Rev Kibaunimatang Robuti Rimon, Kiribati Uniting Church

Rev Amos Ndhlumbi, Methodist Church in Zimbabwe

Rev Peter Gai Lual, Presbyterian Church of South Sudan

Rev Bae Tae Jin, Presbyterian Church in the Republic of Korea

Rev Byung Ho Kim, Korean Christian Churches in Japan

Very Rev Andrew Norton, Presbyterian Church Aotearoa New Zealand

Rev Tovia Aumua, Methodist Church of New Zealand

2. Guests from Australian churches and church bodies

Major Grattan Savage, Salvation Army

Sr Elizabeth Delaney, National Council of Churches in Australia

Rev Greg Pfeiffer, Lutheran Church

Deacon Theodore Issa, Syrian Orthodox Church

Bishop Allan Ewing, Anglican Church

Mr Paul Martin, Society of Friends

3. Additional guests from Australian churches attending the Opening Service

Very Revd Fr. Molirad Soaktar, Serbian Orthodox Church

Most Rev Timothy Costelloe, Catholic Church

The Venerable Lionel Snell, Anglican Church of Australia

4. Associated with Assembly:

(a) persons who will assist in resourcing the Assembly:

for the whole of the Assembly:

Mr Jim Mein for Frontier Services

Mrs Lin Hatfield Dodds for UnitingCare Australia

Rev Elenie Poulos for UnitingJustice Australia

Mr Rob Floyd for UnitingWorld

(b) for specific business of the Assembly:

Mr Jim Mein for the Beneficiary Fund

Rev Murray Earl for Defence Force Chaplaincy

Mr Grahame Ryan for Frontier Services

Rev Dr Matthew Wilson for Relations with Other Faiths

Mr Robert Watson for UC Adult Fellowship

Rev Dr Chris Mostert for the Anglican – Uniting Church proposal

Mr Krikor Youmshajekian for the proposal on the Armenian Genocide

5. Co-opted members: