F – Ministerial Matters

1. DEACONS

SYNOD OF NEW SOUTH WALES AND THE ACT

Deaths

Lettie Ellen Abraham

SYNOD OF QUEENSLAND

Received by ordination

Craig Betty

SYNOD OF SOUTH AUSTRALIA

Received by ordination

Francis Bartholomeusz

Casey Lau

Lyn Leane

Albert Patrizi

Karen Paull

SYNOD OF VICTORIA AND TASMANIA

Received by ordination

James Godfrey

2. MINISTERS OF THE WORD

SYNOD OF NEW SOUTH WALES AND THE ACT

Received by ordination

Grant Atkins

John Barker

Paul Cosier

Ellie Elia

Salesi Faupula

Do Young Kim

Hye Ja Kim

Sung Kwang (Ace) Kim

Keun-Il Ko

Steve Lee

Rebecca Lindsay

Bridget Ocean

Helen Paine

Christine Palmer

Jo-Anne Smalbil

Suzanne Stanton

David Stuart

Charissa Suli

Fololeni Tafokitau

Seung Jae Yeon

Received by admission or readmission

Tony Blake

John Cox

Dirk van Doorene

Gaby Kobrossi

Martin Levine

Krikor Youmshajekian

Recognition has been withdrawn

Matthew McBurney

(i) Resignation

Leone Hill

Sophia Ng

Deaths

John Amery

Anthony Baker

Alastair Bathgate

Edward Alexander (Ted) Brash

Robert James Brown

Frank Butler

Russell Dancey

Gordon Dicker

Donald Drury

Maxwell Fox

Frank Glen

Cyril Goodwin

Thomas Gordon

Neville Guthrey

Elizabeth Howard

Graham Hughes

Lester James

Eric Knight

Moira Laidlaw

Semisi (James) Latu

Peter Looby

Malcolm Macleod

John McCarthy

Daniel Mistry

Gordon Moyes

Sandy Murray

Roy Nash

Robert Arthur Oakley

Shirley Parkin

Merle Pearce

Leslie Pearson

Peter Pereira

Harvey Perkins

Lloyd Phillips

Doreen Prowse

Burnel Reeve

Kelvin Russell

Jack Sharp

Rob Silver

Hendrick Smit

Marilyn Stacy

Ian Tanner

Laurie Thompson

John Thompson

Russell Thompson

Dieter Tieman

Rae Trenerry

Lloyd Vidler

Tuikilakila Waqairatu

NORTHERN SYNOD

Received by ordination

Tapera Teubiti

Timothy Wanamayku Wunuŋmurra

Deaths

Peter Nyaningu

Larry Garawirrtja

SYNOD OF QUEENSLAND

Received by ordination

Anna Ashby

Matthew Baunach

Somporn (Lek) Branjerdporn

Jennifer Coombes

John Dansie

Melissa Lipsett

Annelisifa Ngaluafe

Luke Smallwood

Catherine Solomon

Received by admission or readmission

Stephen Henderson

Darren King

Sunil Kadaparambil

Deaths

Ellis Bramley

Charles Cunningham

Allan (Ken) Cutmore

Louise Edwards

Oliver (Joe) Gunders

Donald Kassel

Moira Laidlaw

David Lowry

Donald Mackay

Ian Mavor

Ken Neill

Thomas Scarlett

Corin Nyree Svenson

Keith Thompson

Paul Trigge

John Tully

Ron Wallace

Godfrey Williams

Recognition has been withdrawn

(i) Resignation

Michael Brumpton

Johan Loots

Joseph Jang

Bob Mitchell

(ii) Withdrawal of Recognition

Victor Wolfgramm

SYNOD OF SOUTH AUSTRALIA

Received by ordination

Adam Low

Robyn Caldicott

Andrew Everson

Sherrin Jackman

Esteban Lievano

Christine Manning

Cheryl Wilson

Received by admission or readmission

Mark Butler

Phil Webber

Deaths

Tony Baker

Robert Grant Dunning

Wali Fejo

Ray Harold Gifford

Oswald (Os) George Edwards

Ivan Robert Goss

Janette Maude Greig

Milton Lewis Hopkins

Bryan Lawrence Michie

Mervyn Vivian Norman

Keith Douglas Seaman

Geoffrey Donald Scott

David William Frederick Smith

George Andrew Wright

SYNOD OF VICTORIA AND TASMANIA

Received by ordination

Temukisa Amituana’i-Vaeluaga

Claire Dawe

Lindell Gibson

Jenny Hayes

Tupe Ioelu

Ross Pearce

Juliette Tautala’aso

Bruce Watson

Received by admission or readmission

Nigel Hanscamp

Jung-Ha (Andrew) Hwang

Glen O’Brien

Uilisone (Kili) Mafaufau

Brian Spencer

Alf Thistlethwaite

Peter Welsh

Kevin Yelverton

Recognition has been withdrawn

(i) Resignation

Paul Kruse

Steven Lewis

Nicole Lourensz

Robert McUtchen

(ii) Committee for Discipline

Barrie Porch

Deaths

Kenneth Allen

Robert Anderson

Bonnie Bradley

Graham Briscoe

Robert J Brown

Alan Collins

Graham Colquhoun

Archibald Crow

William Gillard

Kenneth Gilson

Walter Goff

Richard Golding

George W Grant OAM

Norman Gray

Malcolm Hay

Alexander Hodgson

Ronald Hollick

John Hudson

John (Jock) Lavender

Evan Lewis

Norman Lowe

Jack Lutge

Douglas Miller

Peter Moonie

T Maxwell O’Connor

Alexander (Alec) Peerman

Barry Prior

Robin Pryor

Alan Reid

Jean Shadforth

Ruth Smith

Ian Steer

Ian Tennant

Keith Tinkler

Athol Wall

Robert Weatherlake

H Roy Westaway

Albert Wicks

Sylvia Widdicombe

Alfred Wilhelms

Ian Williams

Malcolm Williams

Pamela Wyley

SYNOD OF WESTERN AUSTRALIA

Received by ordination

Rev Ruth Vertigan

Rev Corina van Oostende

Rev Luke Williams

Rev Andrew Broadbent

Deaths

Desmond Fielding

Max Smith

John (Jack) Wilson

Jack Hutchinson

John McCarthy

William Bartlett

Val Bock

Norman Hogg

Mervyn Jay

Recognition has been withdrawn

(i) Resignation

Ron Larkin

Vivien Larkin

3. DEACONESSES

SYNOD OF NEW SOUTH WALES AND THE ACT

Deaths

Jo Clark

SYNOD OF VICTORIA AND TASMANIA

Deaths

Lesley McMullin

Valmai Schmidtke

4. YOUTH WORKERS

5. LAY PASTORS

SYNOD OF NEW SOUTH WALES AND THE ACT

Deaths

George Chambers

SYNOD OF SOUTH AUSTRALIA

Deaths

Heather Coral Willmott

6. COMMUNITY MINISTERS

NORTHERN SYNOD

Deaths

Kinyin McKenzie

Information supplied by Synods May 2015